Puzzle – ponadczasowa zabawa dla dzieci

Dzieci to w naturalny sposób osoby kreatywne i chętne by odkrywać świat i jego zagadki. Aby w pełni wykorzystać potencjał dzieci rodzice sięgają po różnego rodzaju pomoce i zabawki edukacyjne. Niektóre z nich znane są od dawna i służą rozwijaniu, i kształtowaniu młodych umysłów już od lat. Jedną z zabawek, która znakomicie wpisuje się w hasło „uczy i bawi” są puzzle dla dzieci. To zabawka, po którą chętnie sięgają zarówno młodsi, jak i starsi. To znakomite hobby dla całej rodziny, które ćwiczy pamięć i koncentrację (a to przyda się również rodzicom i dziadkom). Dodatkowo puzzle znakomicie stymulują rozwój małej motoryki, dlatego zabawy z puzzlami dobrze jest zacząć, jak najwcześniej.

W sklepach znajdziemy najróżniejsze puzzle dla najmłodszych. Odpowiednim wiekiem by zacząć będą drugie urodzinki naszej pociechy. Wybierając pierwsze puzzle dla dziecka weźmy pod uwagę zarówno ich jakość, łatwość układania (tak, żeby brzdąc się nie zraził), jak i preferencje samego dziecka. Dlatego najlepiej wybrać puzzle, które składają się w lubianą przez dziecko postać.

Odpowiednie puzzle dla dzieci 2+

To jakie puzzle dla małych dzieci będą odpowiednie, zależy często od samego malucha, dla którego wybieramy prezent. Niektóre dzieci lubią składać małe elementy, inne wręcz przeciwnie – biorą pod uwagę tylko duże konstrukcje. Niektóre maluchy wolą neutralne, pastelowe kolory, inne zachwycają się żywą kolorystyką. Wszystkie dzieciaki, zwłaszcza te małe, łączy jednak to, że lubią się bawić, a szczególnie w towarzystwie swoich dorosłych opiekunów. Kiedy kupimy pierwsze puzzle dla dwulatka musimy poświęcić składaniu ich trochę własnego czasu i uświadomić małemu odkrywcy świata o co chodzi w tej zabawie. Jak już zrozumie „reguły gry” będzie potrafił długie chwile spędzać nad kolejnymi układankami.

W dzisiejszą proekologiczną modę świetnie wpisują się puzzle drewniane. To znakomite puzzle dla 2 latka, ponieważ nie poddają się tak łatwo niszczycielskiej sile, która potrafi drzemać w maluchach. Tego typu puzzle są zazwyczaj ogromnie wytrzymałe, świetnie wykonane i bezpieczne. Takie puzzle występują również z grafikami ulubionych bohaterów naszych dzieci np. z „Królewną Śnieżką”:

Puzzle drewniane dla dzieci Królowa Śnieżka

Królewna Śnieżka – Puzzle drewniane

Praktycznym i bezpiecznym rodzajem puzzli z kategorii puzzli dla dzieci w wieku 2 lata będą te piankowe. Te najlepszej jakości (np. foamu) są gąbczaste i miękkie, a także łatwe w czyszczeniu. Po ułożeniu doskonałe sprawdzają się jako mata na podłogę. Możemy wybierać pośród różnych rozmiarów i kolorów takich puzzli np. do zabawy i nauki może zaprosić nas ukochana przez dzieci Świnka Peppa. To proste w składaniu, składające się z 9 elementów puzzle:

Puzzle piankowe 9 elementów

Świnka Peppa – Puzzle piankowe

Kolejnym ulubieńcy dzieci z całego świata są Pidżamersi. Posiadane przez nasz sklep puzzle piankowe zawierają 6 dużych, łatwych do ułożenia elementów:

Puzzle piankowe Pidżamersi

Pidżamersi – Puzzle piankowe

Wiele małych dziewczynek uwielbia bohaterów z bajki „Frozen – Kraina Lodu”. Posiadane przez nas piankowe puzzle z postaciami z tej bajki składają się z 6 elementów:

Puzzle piankowe Frozen Kraina Lodu

Frozen – Kraina Lodu – Puzzle piankowe

Z kolei mali chłopcy przepadają za bohaterami baki „Cars – Auta”, w związku z tym również posiadamy łatwe do ułożenia puzzle piankowe, składające się z 6 elementów:

Piankowe puzzle z postaciami z bajki Cars - Auta

Cars – Auta – Puzzle piankowe

Idealne puzzle dla dzieci 3+

Troszkę starsze dzieci, które już opanowały sztukę układania puzzli chętnie będą składały nieco trudniejsze układanki. Odpowiednie puzzle dla trzylatka będą miały około 10-40 elementów. W tym wieku dzieci chętnie identyfikują się z bohaterami oglądanych bajek i to też powinniśmy brać pod uwagę wybierając puzzle dla 3 latka. Dla chłopca możemy postawić na klasyczne układanki, które nigdy nie wychodzą z mody np. 15-elementowe puzzle „Pędzące lokomotywy” z bajki „Tomek i przyjaciele:

Puzzle 15 elementów z bajki Tomek i Przyjaciele

Puzzle Tomek i Przyjaciele

A dla dziewczynek dobrym pomysłem będą puzzle „Trzy uśmiechy” z księżniczkami Disneya składające się z 15 elementów:

Puzzle z postaciami z bajki Księżniczki

Puzzle Księżniczki – Trzy Uśmiechy

Jeśli chcielibyśmy zaopatrzyć nasze dzieci w coś bardziej nowoczesnego i innowacyjnego dobrym pomysłem mogą być puzzle 3D Togglerz:

Togglerz Puzzle 3D

Puzzle 3D Togglerz

To nowy produkt na rynku, który ćwiczy motorykę i wyobraźnię przestrzenną. To świetne edukacyjne puzzle dla dzieci, 3 lata to odpowiedni wiek by zacząć tworzyć z nich kolorowe i niebanalne konstrukty.

Czegokolwiek byśmy nie wybrali spośród szerokiego asortymentu dostępnych w naszym sklepie puzzli, to pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby puzzle były po prostu świetną zabawą dla każdego dziecka!